بهترین زمان کاشت نهال

بهترین زمان کاشت نهال

بهترین زمان کاشت نهال؟ جواب این سوال می تواند کمک کند تا نتیجه مطلوبی از نهال میوه خود بگیرید. مهمترین عامل انتخاب زمان کاشت نهال و احداث باغ های میوه به منطقه آب و هوایی بستگی دارد پس برای گرفتن نتیجه ایده آل لازم است تا افراد به شرایط آب و هوایی طبیعت اطراف خود آگاهی داشته باشند تا بتوانند بهترین بازدهی را از کاشت و پرورش نهال خود به دست آورند. دسته بندی مناطق آب و هوایی برای کاشت نهال به دو نوع آب و هوا تقسم می شود 1- مناطق گرم و معتدل 2- مناطق سردسیر

بهترین زمان کاشت در مناطق گرم و معتدل

در مناطقی که آب و هوای گرم و معتدل دارند و زمستان ها در آنجا نسبتا سرد است، کاشت نهال معمولا در اوایل پاییز و شروع زمانی که گیاه به خواب زمستانی می رود، انجام می شود. در این مناطق به علت آن که پاییز و زمستان تفاوت دمایی چندانی ندارند با شروع فصل پاییز و تا زمانی که هوا سرد می باشد، بهتر است اقدامات کاشت نهال صورت پذیرد.

بهترین زمان کاشت نهال در مناطق سردسیر

بر خلاف مناطق گرمسیر، در مناطق سردسیر کشورمان، به علت زمستان های طولانی و بالا بودن شدت سرما کاشت نهال در پاییز انجام نمی شود، چون ممکن است شدت سردی هوا باعث خشک شدن نهال شما شود. در این مناطق بهتر است نهال را بعد از پایان پاییز و زمستان و در بهار انجام داد تا نتیجه بهتری را از نهال و باغ احداثی خود بگیرید.

زمان کاشت نهال های گلدانی

برای نهال های گلدانی قاعده و قانون خاصی وجود ندارد، و این نهال ها در تمام طول سال قابل کاست هستند. البته در کاشت این نوع نهال ها هم باید موارد را رعایت نمائید که در ادامه به آن ها اشاره خواهم کرد.

1- اولین مورد که باید به آن دقت کرد درجه حرارت مبداء و مقصد می باشد. در مبداء و مقصد نباید اختلاف دمایی جندانی وجود داشته باشد. درغیر اینصورت کاشت نهال شما موفقیت آمیز نخواهد بود.

2- مورد بعدی مرطوب بودن خاک گلدان می باشد، به طوری که مانع از فروپاشی خاک گلدان در طول مسیر شود. اگر خاک گلدان بریزد و ریشه با هوا در تماس باشد به احتمال زیاد کاشت نهال شما در این مورد نیز موفقیت آمیز نخواهد بود.

3- هنگام انجام عمل کاشت نیز لازم است که ظرف یا گلدان را با احتیاط کامل خارج کنید تا هم به نهال صدمه وارد نشود و همانند مورد قبلی خاک دور ریشه نریزد.

4- در برخی موارد مشاهده شده که انتهای گلدان را می برند و نهال را با گلدان در درون گودال می گذارند! از کاشت نهال با گلدان به شدت خودداری نمائید.

در کاشت نهال های گلدانی در فصل تابستان باید در نظر داشته باشید که نسبت به نوع نهال آبیاری را مرتب انجام دهید تا گرما نهال تازه کاشته شما را از بین نبرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس جهت مشاوره

مسئول فروش:

09149820532

09363021411

مدیر فروشگاه:

09143336020

09372282074